среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy plotki PCV na plot i bramę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na sztachety PVC na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PCV z Ząbkowic Śląskich stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na sztachetki z plastiku na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztacheta Winylowe na plot i bramkę ze sztachetek wznosi się z skał różnorakiego obrysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z fragmentów o nierównych kształtach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, ażeby postać każdego następnego scalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, by kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий