пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie podkreśli linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe plot.

Nadzwyczaj duże, bo aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe plot było niezwykle postawne zaś zarazem cienkie to w cieniu powinno się je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Należy mieć na uwadze natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic właściwie nie uwydatni linii trawnika bądź kwiatów jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w określonych grządkach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie zasłonią gołe placki gleby. Estetycznie przycięty mały żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie albo postawne zielone ogrodzenia można otrzymać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy mogą być o wiele bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, atoli jego formę Cis można pościć bez pomocy.Powinien się w mgnieniu oka rósł i ochroni kolumnowy kształt.

O ile wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, powinno się aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja klasy o jasnych lub tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu zgrabnego w słońcu, jednak nawet w chłodu korona drzewa ostają całkiem jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий