понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak często służą i za ozdobę. Z reguły takie sztacheta plastykowe z Łukowa sadzi się w słonecznych elementach, w których ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Dużo uroku maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte katy skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek względnie kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często również ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak chcą tez dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastyku mogą być niezwykle cienkie, jednakże należny je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie wyznacza się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий